Zveme vám na debatu k americkým midterms

8. listopadu 2022, 18h

V úterý 8. listopadu proběhnou ve Spojených státech tzv. midterms, neboli volby v polovině funkčního období stávajícího prezidenta. Američané si zvolí své zástupce ve Sněmovně reprezentantů, třetinu senátorů, guvernéry 36 států a své zástupce v mnoha úřadech na lokální úrovni. Midterms jsou považovány také za zhodnocení dosavadní vlády prezidenta země a jeho administrativy. Nové obsazení obou komor Kongresu a to, zda v něm převahu získají demokraté nebo republikáni, pak ovlivní další směřování Bidenovy administrativy a úspěšnost prosazování její politiky. Výsledky midterms také posílí či ukončí aspirace možných uchazečů o úřad prezidenta ve volbách v roce 2024. Čeká Spojené státy dramatická změna, nebo bezproblémové pokračování politiky nastolené Demokratickou stranou?

Svůj pohled na politiku Bidenovy administrativy a na její možný vývoj po volbách v diskusi pořádané PCTR ve spolupráci s INFO.CZ nabídnou Matthew Goodwin, Bruno Maçães a Jeremy Shapiro. Zaměří se na klíčová společenská, ekonomická a zahraničněpolitická témata, která rozhodnou o novém obsazení Kongresu. Která z nich budou nejvíce motivovat americké voliče k účasti ve volbách? Která z nich vnímají s největší naléhavostí a která strana nabízí jejich řešení? Změní volby postoj USA k válce v Ukrajině či k transatlantickému spojenectví? Bude prezident Biden nucen omezit svou velkorysou rozpočtovou politiku? Jak ovlivní nové složení Kongresu Donald Trump? Zvýší tyto volby jeho šanci na návrat do Bílého domu ve volbách 2024? Komu dalšímu mohou volby posílit aspirace nebo zmařit šance na prezidentskou nominaci?

Diskusi budou moderovat Alexandr Vondra a Jan Růžička.

Po jejím skončení proběhne slavnostní křest českého překladu knihy Bruna Maçãese Na počátku dějin: Úsvit nové Ameriky (History Has Begun, 2020), kterou na český trh uvádí vydavatelství INFO.CZ. Knihu bude možné si poté koupit za zvýhodněnou cenu.

Diskuse proběhne v angličtině se simultánním tlumočením do českého jazyka.

V případě zájmu se prosím registrujte na pctr@vsci.cz

Matthew Goodwin je vysokoškolský pedagog, politický analytik, autor mnoha bestsellerů a uznávaný řečník. Dlouhodobě se zabývá výzkumem politiky a veřejného mínění, zaměřuje se na populismus, volby a voličské rozhodování, věnoval se Brexitu, ale i svobodě v univerzitním prostředí.  

V současnosti působí na Rutherford College, University of Kent. Působil také v Královském institutu pro mezinárodní vztahy, v Chatham House, v Legatum Institute, nebo jako seniorní poradce Výboru pro vzdělání Spojeného království. V roce 2022 byl Matt jmenován zmocněncem pro sociální mobilitu. Je autorem šesti knih, m.j. bestselleru Sunday Times – National Populism: The Revolt Against Liberal Democracy. Je také autorem nejlepší politické knihy roku 2015 Revolt on the Right. Pravidelně přispívá do své rubriky na Substacku, či komentuje aktuální politické dění pro významná britská média.

Působí jako poradce pro vlády a korporace po celém světě, seznam jeho klientů čítá na 400 zemí či firem, např. úřad britského premiéra, německého prezidenta, americké ministerstvo zahraničí, Evropská komise, Google, Deutsche Bank, UBS, JP Morgan atd.

 

Bruno Maçães je uznávaný autor a renomovaný poradce pro strategii v oblasti geopolitiky i byznysu. Jako bývalý portugalský ministr pro evropské záležitosti za svou zemi vedl jednání o krizi eurozóny, první válce v Ukrajině či o zahájení jednání o Brexitu.

V současnosti působí jako expert v Hudson Institute, v Martens Centre a jako poradce Flint Global v Londýně. Doktorát z politických věd získal na Harvardu, v minulosti působil také v American Enterprise Institute a Carnegie Endowment for International Peace. Pravidelně publikuje ve Financial Times, National Review, Politico, Guardianu či Foreign Affairs, aktuální dění komentuje pro CNN, BBC, Bloomberg i Al-Jazeeru a neúnavně glosuje na Twitteru.

Je autorem knihy The Dawn of Eurasia: On the Trail of the New World Order (2018), kterou Financial Times i Foreign Affairs označily jako knihu roku. V roce 2018 publikoval také  Belt and Road: A Chinese World Order, v roce 2020 pak vyšla History Has Begun: The Birth of a New America, kterou právě vydává INFO.CZ v českém překladu. Jeho poslední kniha

Geopolitics for the End Time, vyšla v roce 2021, její český překlad péčí INFO.CZ letos na jaře.

 

Jeremy Shapiro je ředitelem pro výzkum v European Council on Foreign Relations v Berlíně. Zaměřuje se především na transatlantické vztahy. Předtím působil v Brookings, kde byl také v rámci program pro mezinárodní vztahy šéfredaktorem blogu Order from Chaos. Před Brookings působil jako analytik na americké ministerstvu zahraničí. Byl seniorním poradcem náměstka Philipa Gordona, zaměřoval se na strategie v klíčových otázkách americké zahraniční politiky. Shapiro působil také jako politický analytik v RAND ve Washingtonu, D.C. V létě roku 2009 byl součástí poradního týmu generála Stanleyho McChrystala, který se zabýval strategií působení NATO v Afghánistánu. Je autorem mnoha textů o Evropě a o strategických tématech, své články publikoval např. v The New York Times, The Financial Times, and The Washington Post. Je autorem několika knih a monografií, například Towards a Post-American Europe: A Power Audit of US-EU Relations (společně s Nickem Witneym, 2009); Protecting the Homeland 2006/2007 (spolu s Michaelem O’Hanlonem, 2006); Allies at War: America, Europe, and the Crisis over Iraq (spolu s Philipem Gordonem, 2004).