Kulatý stůl s R. S. Beecroftem o situaci na Sinaji a roli MFO

Datum konání akce: 4.4.2022

Centrum blízkovýchodních vztahů (PCMR) a Centrum transatlantických vztahů (PCTR) CEVRO Institutu uspořádali uzavřený kulatý stůl o situaci na Sinaji a roli Multinational Force and Observers (MFO) s ambasadorem R. Stephenem Beecroftem, ředitelem MFO. Akce se konala 4. dubna 2022 v CEVRO Institutu.

Cílem tohoto uzavřeného setkání bylo prodiskutovat současnou bezpečnostní a geopolitickou situaci na Sinaji a stav egyptsko-izraelské mírové dohody. Ambasador Beecroft a další hosté se zaměřili zejména na důležitost role MFO na Sinaji, její historii, roli, způsob fungování a financování a její přínos pro vztahy mezi Izraelem a Egyptem i pro mezinárodní společenství. MFO zajišťuje též implementaci egyptsko-izraelské mírové dohody a dohlíží na to, aby nebyla smluvními stranami porušována. Amb. R.Stephen Beecroft v diskusi velmi ocenil skvělý výkon příslušníků Armády České republiky, kteří se na MFO na Sinaji podílí.

Debata proběhla podle Chatham House Rules. Kulatý stůl moderovala Veronika Kuchyňová-Šmigolová, bývalá velvyslankyně ČR v Egyptě, v současnosti zástupkyně náměstka ministra a ředitelka Odboru amerických států na ministerstvu zahraničích věcí.

Ambassador R. Stephen Beecroft v současnosti působí jako ředitel MFO. V letech 2014-2017 sloužil jako americký velvyslanec v Egyptě. Jako seniorní kariérní diplomat sloužil i na dalších postech v regionu – jako velvyslanec USA v Iráku (2012-2014) a v Jordánsku (2008–2011).