Akce a projekty

Kurt Volker hostem PCTR

Kurt Volker hostem PCTR

Kurt Volker navštívil ve dnech 6.-9. září na pozvání Centra transatlantických vztahů CEVRO Institutu Českou republiku, doprovázela jej i jeho manželka Ia Meurmishvili, která pracuje pro gruzínskou redakci Hlasu Ameriky.

Jaderná energetika po Vrběticích

Jaderná energetika po Vrběticích

Energetická bezpečnost patří mezi klíčová témata, kterým Centrum transatlantických vztahů (PCTR) věnuje dlouhodobě pozornost. V době, kdy se budou přijímat zásadní strategická rozhodnutí ohledně budoucnosti české energetiky, se bude PCTR tomuto tématu věnovat aktivněji.

Česko – ruská diplomatická krize: nový podnět pro zlepšení vztahů mezi ČR a USA? 

Česko – ruská diplomatická krize: nový podnět pro zlepšení vztahů mezi ČR a USA? 

Na třicet zahraničně politických a bezpečnostních expertů, novinářů i absolventů CEVRO Institutu se v den konání summitu NATO zúčastnilo diskuse o česko – amerických vztazích. Diskuse se zaměřila na konkrétní možnosti spolupráce mezi Českou republikou a USA v oblasti politické, obranné i obchodní, která nabyla na důležitosti po zveřejnění výsledků vyšetřování výbuchu muničních skladů ve Vrběticích a výrazném zhoršení vztahů mezi ČR a Ruskem.

Záznam diskuse s gen. Benem Hodgesem

Záznam diskuse s gen. Benem Hodgesem

25. května se v CEVRO Institutu uskutečnila debata s generálem Benjaminem Hodgesem. Nyní se můžete podívat na záznam zde, nebo na Youtube kanálu CEVRO Institutu.

Gen Ben Hodges na pozvání PCTR navštívil Prahu

Gen Ben Hodges na pozvání PCTR navštívil Prahu

Gen Ben Hodges (v.v.) navštívil ve dnech 25.-27. května na pozvání Centra transatlantických vztahů CEVRO Institutu Českou republiku. Na půdě CEVRO Institutu vystoupil 25. května s projevem One Flank, One Threat, One Presence. S experty PCTR, zahraničními diplomaty, hosty z ministerstva zahraničí, obrany, manažery firem působících v obranném průmyslu a novináři následně diskutoval o hrozbách, kterým v současnosti čelí Transatlantická aliance.

Biden, Evropa a my: nová politika nebo jen nová rétorika?

Biden, Evropa a my: nová politika nebo jen nová rétorika?

Debata se uskutečnila prostřednictvím aplikace Zoom v pondělí 12. dubna.  Uzavřená expertní diskuse se zaměřila na obsah, možný vývoj či směřování česko – amerických vztahů v kontextu evropské politiky administrativy prezidenta Bidena.

Výzvy a příležitosti pro evropskou obranu a bezpečnost

Výzvy a příležitosti pro evropskou obranu a bezpečnost

Alexandr Vondra a Tomáš Pojar se zúčastnili konference, kterou organizovalo The Portuguese Presidency of The Council of The European Union. Konference se zabývala otázkami bezpečnosti a obrany. Pan Vondra měl příležitost diskutovat s João Gomes Cravinho, portugalským ministrem obrany, o současných výzvách transatlantických vztahů.

Bouře před klidem. Diskuze s Georgem Friedmanem

Bouře před klidem. Diskuze s Georgem Friedmanem

Jeho poslední kniha Bouře před klidem (2020) byla před pár měsíci přeložena do češtiny poté, co vyšla ve Spojených státech. Právě tato kniha byla ústředním tématem diskuze.
Debata s Georgem Friedmanem se odehrával 11. března. Uvedena byla Alexandrem Vondrou a pozdější diskuzi moderoval Tomáš Pojar.

2020
Online diskuse s Wilfriedem Jilgem

Online diskuse s Wilfriedem Jilgem

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) uspořádalo ve spolupráci s nadací Hanns Seidel Stiftung (HSS) a za mediální podpory Natoaktual online diskusi s německým expertem Wilfriedem Jilgem věnovanou ruskému vlivu v Německu a současnému stavu německo-ruských vztahů.

Online diskuse s Jayem Footlikem a Rickem Smotkinem

Online diskuse s Jayem Footlikem a Rickem Smotkinem

Dva odlišné pohledy na blížící se americké volby nabídli Jay Footlik a Rick Smotkin. Debata nesla název „Trump nebo Biden: jaká překvapení můžeme očekávat?“ a byla moderována Tomášen Pojarem, prorektorem Vysoké školy CEVRO Institut.

Online diskuse s Douglasem Murraym

Online diskuse s Douglasem Murraym

V červnu se uskutečnila online diskuse s předním britským konzervativním novinářem a spisovatelem Douglasem Murraym o kulturních válkách v čase pandemie. Debatu moderoval Alexandr Vondra, čestný předseda PCTR.

Online diskuse s Johnem Roodem

Online diskuse s Johnem Roodem

V dalším pokračování online diskusí CEVRO Institutu a Centra transatlantických vztahů se John Rood setkal nejen se svým tehdejším protějškem Tomášem Pojarem a dalšími členy českého vyjednávacího týmu.

Online diskuse s Tomem Grossem

Online diskuse s Tomem Grossem

Britským novináře a zahraničněpolitický expert Tom Gross hovořil o Borisi Johnsonovi a o tom, zda zvládne za pandemie dovést Británii k Brexitu. Debatu moderoval Tomáš Pojar.

Online diskuse s Brunem Maçãesem

Online diskuse s Brunem Maçãesem

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) uspořádalo online diskusi s bývalým portugalským ministrem pro evropské záležitosti (2013-2015) Brunem Maçãesem o pandemii, krizi, kterou přinese a jak si s ní poradí Východ, Západ, USA a EU. 

2019

Média, internet, bezpečnost, propaganda a cenzura: německá zkušenost

Debatu uvedl a moderoval Tomáš Pojar, prorektor Vysoké školy CEVRO Institut. Hlavními hosty byli Daniel Kaiser, český novinář píšící pro Echo24, Alexandra Mostýn, německá novinářka, zahraniční korespondentka pro Die Tageszeitung a Pavel Polák, český novinář, berlínský korespondent Deníku N.

NATO: 1949 – 1999 – 2019: 20 let Polska v 70 letech aliance

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) uspořádalo veřejnou debatu „NATO: 1949 – 1999 – 2019: 20 let Polska v 70 letech aliance“. Akce byla uspořádána ve spolupráci s Institutem pro východní studie.

Zbláznili se Britové, nebo Evropa?

Knihu s názvem „Krysy jejího Veličenstva“ vydalo nakladatelství ZEĎ. Nakladatelství má mimo jiné exkluzivní práva na vydávání americko-izraelského spisovatele Tuvii Tenenboma, jehož vtipné a chytré „politické cestopisy“ Všechny jejich lži, Čau uprchlíci! a Chyťte Žida! se u nás okamžitě staly bestsellery.

Povolební vyjednávání v Izraeli: Stane se Bibi důchodcem?

Podaří se Benjaminu Netanjahuovi, toho času nejdéle sloužícímu premiérovi Izraele, znovu sestavit vládu? Kdo bude příštím izraelským premiérem a jak moc hrozí Izraeli třetí volby během jednoho roku? To vše bylo součástí debaty „Povolební vyjednávání v Izraeli: Stane se Bibi důchodcem?“

2018

Syn Hamásu: příběh syna zakladatele hnutí Hamás

Hlavními hosty přednášky a diskuse byli pedagog CEVRO Institutu Tomáš Raděj, Jakub Szántó a Petr JašekAkci zahájil Tomáš Pojar, prorektor pro zahraniční vztahy vysoké školy CEVRO Institut. Diskusi moderoval Jan Fingerland.

Ruské vlivové operace: pohled z Pobaltí

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) ve spolupráci s Občanským institutem uspořádalo veřejnou debatu “Ruské vlivové operace: pohled z Pobaltí”. Akce se uskutečnila v úterý 4. prosince 2018 od 17:00 do 19:00 hodin v prostorech vysoké školy CEVRO Institut (Jungmannova 17, Praha 1).

NATO v 21.století a česká armáda: jak dál?

Ve čtvrtek 8. listopadu pořádalo Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) s Centrem pro analýzu evropské politiky (CEPA) jednu z nejzajímavějších veřejných debat tohoto roku na téma NATO v 21. století a česká armáda. Akce se konala jako obvykle v budově CEVRO Institutu (Jungmannova 17, Praha 1) avšak oproti normálním časům se konala o hodinu dříve od 16:00.

Armáda pro 21. století: Izraelská perspektiva

Hlavním hostem přednášky a diskuse byl generálmajor Jair Golan, bývalý zástupce náčelníka generálního štábu izraelské armády. Akce se uskutečnila ve čtvrtek 1. listopadu 2018 v atriu vysoké školy CEVRO Institut (Jungmannova 17, Praha 1).

Západ v éře Donalda Trumpa

Úvodní slovo debaty měl ředitel PCTR Alexandr Vondra. Krátce zauvažoval nad odpovědí pro otázku „Kde jsme nyní?“. Zmínil, že pociťuje revoluci síly, volného obchodu a komunikace. Dále představil hosty. Ti nám následně předali s

USA a evropská bezpečnost

Hlavními hosty byli genpor. Frederick Benjamin „Ben“ Hodges, bývalý velitele U.S. Army Europe a brig. gen. Karel Řehka, zástupce velitele Mnohonárodní divize NATO Sever-Východ a bývalý velitel Speciálních sil AČR.

Trendy v americké společnosti a politice

Pozvání na debatu přijal Amnon Cavari, izraelský profesor na Lauderově škole vlády, diplomacie a strategie v Herzliyi, vedoucí magisterského programu politického marketingu a předseda Centra pro statistické poradenství na IDC. Veřejná debata se týkala nynějších trendů v americké společnosti a politice.

Války na Blízkém východě

Hlavním řečníkem debaty byl generálmajor v. v. Amos Gilead, přednášející a badatel na Lauderově škole vlády, diplomacie a strategie.

2017

Demokracie ve válce: Pokřivený obraz Izraele v západních demokraciích

V úterý 10. října 2017 se na půdě CEVRO Institutu konala další zajímavá akce , kterou pořadalo Centrum transatlantických vztahů (PCTR) ve spolupráci s Forum 2000. Debata na téma Demokracie ve válce: Pokřivený obraz Izraele v západních demokracíích nemohla být lépe načasovaná.

Česko-německá spolupráce na poli bezpečnosti

Na akci s podtitulem „Jak postupovat vůči Rusku a zkušenosti z voleb v USA: český a německý pohled na opatření proti ruskému hybridnímu boji před volbami v ČR a SRN“ vystoupili: Genpor. v. v. Jürgen Bornemann, Dr. Christian Wipperfürth, Daniel Bagge, a Petr Kolář.

Evropské Německo, anebo německá Evropa?

Hlavním řečníkem byl Roland Tichy, německý vydavatel, novinář, politický komentátor a šéf Nadace Ludwiga Erharda, kterého doplnila výrazná polská novinářka Aleksandra Rybińska. Akci zahájil ředitel PCTR Alexandr Vondra a debatu poté moderoval Daniel Kaiser, publicista a komentátor týdeníku Echo.

Budoucnost Evropské unie

Thierry Baudet se v úvodu své přednášky vrátil do 90. let. Tedy do doby, která podle něj pod vlivem euforie z konce studené války přehlížela skutečné problémy.

Donald Trump a Blízký východ

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) ve spolupráci s Israel Public Diplomacy Forum a Jagello 2000 uspořádalo ve čtvrtek 30. března veřejnou přednášku prof. Ejtana Gilboy, akademického ředitele IPD Fora, profesora mezinárodních vztahů a ředitele Centra pro mezinárodní vztahy na Bar-Ilanově univerzitě v Izraeli.

Česká republika jako středoevropský „Texas“?

Konferenci zahájil a poté moderoval ředitel PCTR Alexandr Vondra. První panel se věnoval převážně aktuálním snahám o zakotvení práva na držení zbraně do Ústavy ČR, v druhém panelu pak tři zahraniční hosté prezentovali, jak k držení zbraní přistupují v jiných zemích.

Islamismus, Blízký východ a Evropa: Očima bývalého džihádisty a spolupracovníka Usámy bin Ládina

Prezident a výkonný člen představenstva v Quilliam, též bývalý džihádista a spolupracovník Usámy bin Ládina Nomana Benotmana představil a přednášku „Islamismus, Blízký východ a Evropa: Očima bývalého džihádisty a spolupracovníka Usámy bin Ládina“ s následnou debatou pak moderoval prorektor pro zahraniční vztahy vysoké školy CEVRO Institut Tomáš Pojar.

2016

Vyjednávání s teroristy

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) ve spolupráci s Mezinárodním institutem pro boj proti terorismu (ICT) uspořádalo 8. prosince veřejnou přednášku na téma „Vyjednávání s teroristy“.

Budoucnost konzervatismu v Evropě

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) uspořádalo 1. prosince veřejnou přednášku na téma „Budoucnost konzervatismu v Evropě“.

Migrace, hranice a bezpečnost

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) ve spolupráci s HOME AFFAIRS Internal Security Forum Prague uspořádalo 3. listopadu veřejnou přednášku na téma „Migrace, hranice a bezpečnost“.

Jak porazit terorismus a posílit Blízký východ

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) uspořádalo 26. října veřejnou přednášku izraelského politologa a analytika Elyho Karmona a českého historika a novináře Pavla Žáčka.

Jak porazit terorismus a posílit Blízký východ

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) uspořádalo 15. září veřejnou přednášku světoznámého peruánského ekonoma a prezidenta Institutu pro svobodu a demokracii v Limě Hernanda de Sota. 

Quo vadis Polonia? Islám a sebedestrukce Západu

V úterý 10. května proběhla v atriu vysoké školy CEVRO Institutu moderovaná diskuse s polským publicistou a esejistou Pawłem Lisickým nazvaná „Quo vadis Polonia? Islám a sebedestrukce Západu“.

Ohrožená Evropa: Rodící se krize

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) ve spolupráci s Nakladatelstvím Tomáš Krsek s. r. o. uspořádalo ve středu 20. dubna veřejnou přednášku zpravodajského experta, zakladatele a předsedy Geopolitical Futures (www.geopoliticalfutures.com), též bývalého předsedy STRATFOR Dr. George Friedmana.

Svoboda a bezpečnost v éře džihádu

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) a Mezinárodní institut pro boj proti terorismu (ICT) uspořádali v pondělí 18. dubna v atriu vysoké školy CEVRO Institut veřejnou přednášku nazvanou „Svoboda a bezpečnost v éře džihádu“.

Kyberfóbie: Důvěra, bezpečnost, Rusko a internet

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) uspořádalo dne 9. března veřejnou přednášku spisovatele a vedoucího redaktora týdeníku The Economist Edwarda Lucase, autora knihy „Cyberphobia“.

2015

Russia-Ukraine: What’s Next (Public Lecture)

Dne 19. října se v sídle vysoké školy CEVRO Institut konala veřejná přednáška na téma Russia-Ukraine: What’s Next. Přednášku zahájil ředitel Centra transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) a bývalý ministr obrany a zahraničí Alexandr Vondra.

Klubové setkání s Alexandrem Dulebou (Host Magdy Vášáryové)

Dne 16. dubna uspořádalo Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) speciální Klubové setkání pro veřejnost, jehož hostem byl bývalý čestný poradce prezidenta Slovenské republiky pro oblast zahraničních vztahů, ředitel Výzkumného centra Slovenské společnosti pro zahraniční politiku a akademik, doc. Alexander Duleba. Tématem semináře bylo „Zahraniční politika Putina a scénáře vývoje rusko-ukrajinské krize“.

Grexit: Kdy odejde Řecko z eurozóny?

Dne 9. 4. 2015 uspořádalo Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut veřejnou debatu na téma „Grexit: Kdy odejde Řecko z eurozóny“.

Mezinárodní konference: European Jihadists

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) a International Institute for Counter-Terorrism (ICT) při vysoké škole IDC v Herzliji uspořádali mezinárodní konferenci nazvanou „European Jihadists“.

Ředitel PCTR A. Vondra a jeho setkání s White House Fellows

Dne 11. března se uskutečnilo v sídle vysoké školy CEVRO Institut setkání ředitele Centra transatlantických vztahů (PCTR) dr. Alexandra Vondry s mladými nadanými osobnostmi ze Spojených států amerických v rámci White House Fellows programu.

Veřejná přednáška: The Middle East in 2015

Dne 19. 2. 2015 uspořádalo Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) veřejnou přednášku předního izraelského experta na bezpečnostní politiku generála Yaakova Amidrora.

2014

Přednáška: Radikální islám, Západ a budoucnost Svatého města

Poslední letošní akcí Centra transatlantických vztahů byla 8. prosince přednáška bývalého izraelského velvyslance při OSN Doreho Golda na téma: Radikální islám, Západ a budoucnost Svatého města. Dore Gold vystoupil na vysoké škole CEVRO Institut při příležitosti českého vydání jeho knihy.

Klubové setkání s Danielem Kaiserem

Dne 30. října byl novinář Daniel Kaiser hostem prvního Klubového setkání PCTR v novém akademickém roce. Příznivci PCTR měli jedinečnou možnost vyslechnout autorovo velmi otevřené vyprávění o vzniku politického životopisu Václava Havla, jehož druhý díl v těchto dnech vyšel.

Panelová diskuse „Putinovo Rusko: kde jsou jeho hranice?“

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut uspořádalo panelovou diskusi s titulem „Putinovo Rusko: kde jsou jeho hranice?“. Akce se uskutečnila ve středu 18. června v prostorách vysoké školy CEVRO Institut.

Klubové setkání s Alesem Michalevičem

Běloruský politický vězeň Ales Michalevič byl hostem dalšího Klubového setkání Centra transatlantických vztahů, které se konalo ve čtvrtek 29. května na půdě Vysoké školy CEVRO Institut.

Klubové setkání s Jakubem Železným

Dne 24. dubna se na půdě vysoké školy CEVRO Institut uskutečnilo v pořadí již páté „Klubového setkání“ Centra transatlantických vztahů (PCTR). Hostem byl Jakub Železný.

Diskuse s Tomášem Šabatkou

Dne 27. března v 17:00 se na půdě vysoké školy CEVRO Institut uskutečnil další seminář v rámci „Klubového setkání“ Centra transatlantických vztahů (PCTR). Hostem setkání byl ekonom, manažer a motivátor Tomáš Šabatka.

Diskuse s generálmajorem Ing. Alešem Opatou

Dne 27. února 2014 uspořádalo Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) třetí seminář v rámci projektu „Klubové setkání“.

Blízký východ – znovuobnovení stability nebo pokračující chaos?

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) uspořádalo přednášku věnující se problematice a aktuální situaci na Blízkém východě. Hlavním hostem a řečníkem byl izraelský akademik, bezpečnostní expert a ředitel Centra pro studium národní bezpečnosti Haifské univerzity, Dr. Dan Schueftan.

2013
2012
2011
2010

Diskuse o americké zahraniční politice a česko-amerických vztazích

Ve středu 8. prosince od 15.00 do 16.30 hod. se v místnosti 203 v budově vysoké školy CEVRO Institut uskutečnila diskuse s kulturním atašé velvyslanectví USA v Praze DAVIDEM GAINEREM, která se věnovala současnému stavu česko-amerických vztahů a výhledům do budoucna.