Média a publikace
Politolog Goodwin: Konzervativci budou muset od základu změnit, čím teď jsou
Profesor na Rutherford College Kentské univerzity, renomovaný autor, přední analytik a komentátor nejen současné britské politiky Matthew Goodwin navštívil 25.- 26. června na pozvání Centra transatlantických vztahů (PCTR) Prahu. Jeho analýzy a průzkumy jsou vysoce ceněné mezi akademiky, ale i politiky. Přednáší pro významné globální korporace, radí i předním politikům doma či v zahraničí.
ANALYTIK KOŠTOVAL: Obranně-bezpečnostní systém ČR funguje jen z podstaty, potřebujeme revizi
Válka na Ukrajině radikálně proměnila bezpečnostní prostředí. Obranně-bezpečnostní systém České republiky dimenzovaný na mírovou dobu již neodpovídá současným hrozbám. Potřebujeme provést jeho komplexní audit, říká v rozhovoru bezpečnostní analytik z Centra Transatlantických vztahů při Vysoké škole CEVRO Daniel Koštoval.
Jaroslav Kuchyňa: 200 dní Izraele ve válce s Hamásem: největší výzvou stále zůstává íránský jaderný program
Uplynulo již přes 200 dní od říjnového útoku teroristického hnutí Hamás na Izrael a od zahájení odvetných operací židovského státu v Pásmu Gazy. Izraelci od samého začátku upozorňovali na to, že válka s terorem nebude krátká. Dnes je zřejmé, že si definitivní porážka Hamásu vyžádá ještě několik měsíců. To platí za předpokladu, že Izrael bude mít šanci svou práci dokončit. Mezinárodní společenství včetně některých demokratických zemí a jejich institucí vykazují snahu, aby Izrael přinejmenším nevyhrál, píše v podrobné analýze bývalý zpravodajec a bezpečnostní analytik Jaroslav Kuchyňa.
Roman Joch: Trump znovu americkým prezidentem? O příčetných republikánech a trumpovských překvapeních
KOMENTÁŘ / Doposud byl Donald Trump dítětem štěstěny. Když v červnu 2015, dva dny po svých devětašedesátých narozeninách, sjel eskalátorem v Trump Tower v New Yorku na tiskovou konferenci a oznámil, že kandiduje na prezidenta USA, nikdo mu nedával šanci.
Tomáš Pojar: Vojenská, ale i ekonomická pomoc Ukrajině je v našem zájmu a bohatě se nám vyplácí jak bezpečnostně, tak ekonomicky
„To, že podporujeme Ukrajinu, je ekonomicky velmi racionální. Dokonce nám to přináší i profit. Ale hlavně, podpora Ukrajiny nám šetří náklady, které by vznikly v případě, že by Ukrajina ekonomicky a vojensky zkolabovala,“ říká v otevřeném bilančním rozhovoru o válce na Ukrajině a situaci v Izraeli národní bezpečnostní poradce Tomáš Pojar.
BEZP. ANALYTIK KUCHYŇA: O bezpečnosti (střední) Evropy se dnes rozhoduje na Ukrajině a v Gaze
Středoevropský prostor zahrnující země tzv. V4 (ČR, PL, SR, Maďarsko) rozšířený geograficky o Rakousko patřil přes 30 let vůbec k nejbezpečnějším v Evropě. Střední Evropa dlouhodobě nebyla přímo ohrožena státním terorem z třetí země a islámský terorismus v projevech zaznamenaných na Západě se zde až na jednu výjimku (Rakousko) neprojevoval. Kulturní války, obava o energetickou bezpečnost, kybernetické útoky, dezinformace, zpravodajské operace – toho všeho nebyl region ušetřen ani v minulosti, ale s pomocí aliančních partnerů se s tím vždy nějak vypořádal. To platilo do února 2022.
„Vidím návrat racionality,“ řekl vědec Václav Smil v Národní knihovně
„Tady jsem začal,“ řekl mimo jiné Václav Smil při příležitosti předání svého souhrnného díla Národní knihovně ČR. Při slavnostním okamžiku, který proběhl za přítomnosti ředitele Národní knihovny Tomáše Foltýna a europoslance Alexandra Vondry pod záštitou Centra pro transatlantické vztahy Cevro Institutu, však vášnivý čtenář Smil mluvil především o knihách. A například o tom, proč kanadská univerzita v Manitobě, kde celý život učil, odmítla jeho knižní dary. Mluvil však také o ideové uzavřenosti, kdy lidé často hodně čtou, jen aby se utvrdili ve vlastních názorech. Zároveň však vidí jistou pozitivní změnu v posledních letech a podle svých slov návrat racionality.
Konference „Budování státu: inovace, nebo stagnace?“ řešila klíčové otázky spojené s inovacemi v oblasti bezpečnosti a obrany
Konferenci s názvem „Budování státu: inovace, nebo stagnace?“ nedávno uspořádala Vysoká škola CEVRO ve spolupráci s Future Forces Forum, pražským Centrem transatlantických vztahů a Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu ČR. V rámci konference se diskutovaly nejenom aktuální otázky tvorby a implementace inovací v rámci České republiky, ale byly představeny i další aktivity, kterými chtějí pořadatelé podpořit další rozvoj inovačních aktivit v naší zemi.
2023
Nová osa zla? Geopolitické souvislosti teroru Hamásu
V sobotu 7. října 2023 se otevřela nová kapitola desítky let trvajícího konfliktu na Středním východě. Teroristům z Hamásu se podařilo proniknout na území Izraele a bestiálně zabít stovky nevinných civilistů a odvléct desítky rukojmích do Pásma Gazy. Události 7. října a následujících týdnů znovu otevírají otázky ohledně bezpečnosti a stability v celém regionu, kde geopolitické napětí dosahuje kritické úrovně.
V CEVRO Institutu proběhla konference o připravenosti armády a roli mobilizace při zvládání hrozeb
„Nejprve krátce k samotné podstatě mobilizace. Zjednodušeně jsou dva typy mobilizace. První je vlastně pohotovostním systémem – s ohledem na velikost vojenské hrozby se stanoví velikost válečné armády. Podstatně menší armáda v mírovém stavu je pak nástroj pro přípravu realizace válečné armády v krizové situaci.“ Daniel Koštoval, PCTR
Maďarsko robí užitočného idiota veľkovezírovi v Ankare
„V rozhovore, ktorý sa uskutočnil v rámci Vyšehradskej letnej univerzity v Budapešti, sa rozprávame o súčasnosti a budúcnosti vyšehradskej spolupráce, o maďarskej zahraničnej politike, o rozširovaní Severoatlantickej aliancie, ako i o tom, čo nás čaká po parlamentných voľbách na Slovensku a v Poľsku.“
POJAR: Jinak než silou se Rusko zastavit nedá
„Ukrajinu máme podporovat, nemáme za ni rozhodovat, natož ji tlačit k nějakým mnichovským dohodám. Kredit, který Češi mají na Ukrajině, nejenom díky vládě, ale úsilí celé společnosti a naší otevřenosti vůči uprchlíkům, nám nabízí na Ukrajině otevřené dveře. A jak toho využijeme do budoucna je na nás.“
GEN. ŠEDIVÝ: Rozhodnutí o vojenské pomoci Ukrajině přichází vždy pozdě
Rozhovor a členem rady PCTR gen. Šedivým, CEVRO Arena, Autor: Jiří Cieslar
CEVRO Arena: Britský reportér Harding: Nesmíme ztratit chuť podporovat ukrajinský lid
Luke Harding je zkušeným reportérem britského deníku The Guardian, léta působil jako zahraniční zpravodaj v Rusku a na Ukrajině. Ruská invaze na Ukrajinu jej zastihla přímo v Kyjevě. Již přes rok, od vypuknutí jednoho z největších evropských konfliktů od dob druhé světové války, je přítomen na frontě a mezi zasaženými ukrajinskými občany. Vedle aktuálních reportáží pro domovský deník sepsal zprávu plnou silných příběhů brutální ruské invaze. Nyní vychází její český překlad s názvem Invaze: Ruská krvavá válka a ukrajinský boj o přežití, který přináší jedinečný pohled na klíčové události ruské invaze na Ukrajině.
Následky prezidentské kampaně Andreje Babiše pro národní bezpečnost
Prezidentské volby jsou za námi, ale dopady vyhrocené kampaně zůstávají. Neúspěšný kandidát Babiš vsadil během volební kampaně na nanejvýš nebezpečnou kartu. Umístil do mediálního prostoru narativ, který opakovaně tvrdil, že jeho protikandidát Petr Pavel (i celá vláda s premiérem Fialou) chce zemi zatáhnout do války. Do budoucna tím oslabil jakékoliv vládní iniciativy čelící potencionálním rizikům a hrozbám, píše bývalý elitní zpravodajec Jan Paďourek.
Pomoc Západu Ukrajině je bezprecedentní
Udrží se jednota Západu pomáhat Ukrajině v konfliktu s Ruskem i v následujících měsících? Proč Izrael v rámci pomoci Ukrajině stojí stranou? Má smysl nyní jednat s Ruskem? A hrozí, že Putin na Ukrajině použije jaderné zbraně? Nejen o tom jsme hovořili s pobočníkem premiéra, bezpečnostním poradcem Tomášem Pojarem.
2022
Čas na posílení bezpečnostní spolupráce Polska a Česka – máme na čem stavět
Oblast bezpečnosti a obrany patří v každém státě do jádra suverenity a nezávislosti. Proto je každý stát velmi opatrný s kým a jak spolupracuje. Na koho je připraven se spolehnout ve věcech své obrany včetně průmyslového a technologického zázemí. Je to přirozené a velmoci se snaží být v bezpečnostní a obranné oblasti zcela nezávislé. Země jako Polsko a zcela jistě Česko potřebují hledat důležité a strategicky významné partnery a spojence. I proto, že řada zbraňových systémů a technologií je tak finančně i průmyslově náročná, že není v silách ani zemí jako Velká Británie či Německo postupovat samostatně.
Alexandr Vondra v DVTV
Alexandr Vondra pro DVTV: Nové sankce jsou úspěch, cenou za naši podporu Ukrajiny ale nemůže být totální rozvrat Česka
Tlak na Rusko musíme vytvářet na platformě Charty OSN, ne v NATO, míní bývalý diplomat Koštoval
Senior fellow PCTR Daniel Koštoval v Pro a Proti Českého rozhlasu.
Rusko se stane vazalem Číny. Putin je v pěkné bryndě, míní americký expert
„Putin je teď v pěkné bryndě. Pokud vyhraje, získá jen ruinu, kde navíc bude probíhat povstání, nejspíš podporované Západem“
Elektro-energetická bezpečnost České republiky do roku 2030
Autor: Pavel Farkač
Environmentální a zdravotní rizika redukce chovu hospodářských zvířat
Autor: Petr Havel
Jak dál v české energetice: nevyhnutelné změny a systémové kroky pro budoucnost ČR
Pravidelné diskuse PCTR se opět zúčastnilo na třicet expertů z ministerstva průmyslu, ministerstva zahraničí a klíčových vládních agentur společně s vysoce postavenými manažery soukromých energetických firem a poradenských společností, které poskytují služby v oblasti energetiky.
Technologické společnosti a jejich zodpovědnost za obsah na internetových platformách
Autoři: Rudolf Leška and Michal Půr
Rozcestí české energetiky
Autor: Václav Bartuška
Mezivládní spolupráce při naplňování požadavků NATO a EU v oblasti rozvoje schopnosti vyzbrojování
Autoři: Daniel Koštoval a Jana Marco
Rozdílné pohledy českých expertů a politiků na klíčové bezpečnostní hrozby
Autor: Jan Paďourek
Vzpomínka na Madeleine Albrightovou: Čas darů
„Madeleine Albrightová, která zemřela ve středu v 84 letech, byla největším darem, který Češi dali Američanům. A díky ní dostávali Češi dary od Američanů.“
2021
Cameron Munter k evropské návštěvě prezidenta Bidena
„Není pochyb o tom, že Joseph Biden je v Evropě vítán. Je oddaný atlantista, má otevřený a přátelský styl a většině evropských lídrů v širokých obrysech vyhovuje jeho liberální internacionalistický pohled na svět. A hlavně není Donald Trump, který zaskočil Evropany svým unilateralismem a nepřátelstvím.“
Naše politika k Rusku mezi Zemanem, Babišem a Evropou
Žene nás Zeman na Východ? Neslouží u nás jako pátá kolona Moskvy a Pekingu? Poslední Zemanovo vystoupení, ve kterém se ke skandálnímu odhalení ve Vrběticích vyjádřil tak, že nahrál ruské propagandě, obavy jen posílilo.
Mají Spojené státy vyhledávat monstra?
Jak funguje diplomatický sbor Spojených států? Jakým výzvám čelí americká diplomacie? A jaká je budoucnost transatlantických vztahů? Nejen to se dozvíte v rozhovoru s bývalým vysokým diplomatem USA Cameronem Munterem, který se stal novou posilou týmu Transatlantického centra (PCTR) vysoké školy CEVRO Institut.
Jsme v prostředí hybridní války?
V posledních letech je často vidět experty zaměřené na bezpečnost a případně na krizové řízení, jak fundovaně vysvětlují nové trendy v bezpečnostních hrozbách a jak se tyto trendy projevují i v českém prostředí.
VONDRA, JOCH, POJAR: Konec Trumpa a trumpismu v přímém přenosu?
Donald Trump měl slušně našlápnuto k tomu, aby vstoupil do historie jako ne neúspěšný prezident. Stačilo málo, udělat jen to, co před ním každý končící americký prezident, který neobhájil svůj druhý mandát: uznat porážku.
2020
Zásahy Ruska v arabských zemích od roku 2011
Autoři: Tomáš Kaválek & Filip Sommer
Postsovětský organizovaný zločin jako hrozba pro evropskou bezpečnost aneb Německo jako hlavní centrum postsovětských kriminálních aktivit v Evropě
Autor: Tomáš Šmíd
Naše identita národní, evropská, západní. Jejich význam a budoucnost.
Autor: Roman Joch
Budoucnost transatlantických vztahů ve světle amerických prezidentských voleb
Autor: Daniel Koštoval
2019
Láska či pragmatismus: Vztahy České republiky, Polska a Maďarska k Izraeli
Autor: Irena Kalhousová
Geografie, hranice a metody hybridní války Ruska
Autor: Jaroslav Kurfürst
Budoucnost konzervatismu – transatlantická perspektiva
Autor: Roman Joch
Rusko a střední Evropa: Ruské vlivové operace v geostrategickém kontextu
Autor: Martina Heranová
2018
Evropská bezpečnost, NATO a jeho východní hranice – minulost a současnost
Autoři: Bohuslav Pernica & František Šulc
Trumpova svérázná reforma volného obchodu
Autor: Lenka Zlámalová
Anti-Macron: Jiný pohled na evropskou integraci
Autor: Alexandr Vondra
Konzervativní realismus: Česká perspektiva, britská inspirace
Autoři: Petr Fiala & Petr Mikš
Starší
404 - Nenalezeno
Nenašli jsme nic, co by odpovídalo vašemu hledání. Zkuste upřesnit hledání nebo využijte hlavní menu k navigaci na webu.