Média a publikace

Konference „Budování státu: inovace, nebo stagnace?“ řešila klíčové otázky spojené s inovacemi v oblasti bezpečnosti a obrany

Konference „Budování státu: inovace, nebo stagnace?“ řešila klíčové otázky spojené s inovacemi v oblasti bezpečnosti a obrany

Konferenci s názvem „Budování státu: inovace, nebo stagnace?“ nedávno uspořádala Vysoká škola CEVRO ve spolupráci s Future Forces Forum, pražským Centrem transatlantických vztahů a Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu ČR. V rámci konference se diskutovaly nejenom aktuální otázky tvorby a implementace inovací v rámci České republiky, ale byly představeny i další aktivity, kterými chtějí pořadatelé podpořit další rozvoj inovačních aktivit v naší zemi.

2023
 
Nová osa zla? Geopolitické souvislosti teroru Hamásu

Nová osa zla? Geopolitické souvislosti teroru Hamásu

V sobotu 7. října 2023 se otevřela nová kapitola desítky let trvajícího konfliktu na Středním východě. Teroristům z Hamásu se podařilo proniknout na území Izraele a bestiálně zabít stovky nevinných civilistů a odvléct desítky rukojmích do Pásma Gazy. Události 7. října a následujících týdnů znovu otevírají otázky ohledně bezpečnosti a stability v celém regionu, kde geopolitické napětí dosahuje kritické úrovně.

Maďarsko robí užitočného idiota veľkovezírovi v Ankare

Maďarsko robí užitočného idiota veľkovezírovi v Ankare

„V rozhovore, ktorý sa uskutočnil v rámci Vyšehradskej letnej univerzity v Budapešti, sa rozprávame o súčasnosti a budúcnosti vyšehradskej spolupráce, o maďarskej zahraničnej politike, o rozširovaní Severoatlantickej aliancie, ako i o tom, čo nás čaká po parlamentných voľbách na Slovensku a v Poľsku.“

POJAR: Jinak než silou se Rusko zastavit nedá

POJAR: Jinak než silou se Rusko zastavit nedá

„Ukrajinu máme podporovat, nemáme za ni rozhodovat, natož ji tlačit k nějakým mnichovským dohodám. Kredit, který Češi mají na Ukrajině, nejenom díky vládě, ale úsilí celé společnosti a naší otevřenosti vůči uprchlíkům, nám nabízí na Ukrajině otevřené dveře. A jak toho využijeme do budoucna je na nás.“

CEVRO Arena: Britský reportér Harding: Nesmíme ztratit chuť podporovat ukrajinský lid

Luke Harding je zkušeným reportérem britského deníku The Guardian, léta působil jako zahraniční zpravodaj v Rusku a na Ukrajině. Ruská invaze na Ukrajinu jej zastihla přímo v Kyjevě. Již přes rok, od vypuknutí jednoho z největších evropských konfliktů od dob druhé světové války, je přítomen na frontě a mezi zasaženými ukrajinskými občany. Vedle aktuálních reportáží pro domovský deník sepsal zprávu plnou silných příběhů brutální ruské invaze. Nyní vychází její český překlad s názvem Invaze: Ruská krvavá válka a ukrajinský boj o přežití, který přináší jedinečný pohled na klíčové události ruské invaze na Ukrajině.

Následky prezidentské kampaně Andreje Babiše pro národní bezpečnost

Prezidentské volby jsou za námi, ale dopady vyhrocené kampaně zůstávají. Neúspěšný kandidát Babiš vsadil během volební kampaně na nanejvýš nebezpečnou kartu. Umístil do mediálního prostoru narativ, který opakovaně tvrdil, že jeho protikandidát Petr Pavel (i celá vláda s premiérem Fialou) chce zemi zatáhnout do války. Do budoucna tím oslabil jakékoliv vládní iniciativy čelící potencionálním rizikům a hrozbám, píše bývalý elitní zpravodajec Jan Paďourek.

Pomoc Západu Ukrajině je bezprecedentní

Pomoc Západu Ukrajině je bezprecedentní

Udrží se jednota Západu pomáhat Ukrajině v konfliktu s Ruskem i v následujících měsících? Proč Izrael v rámci pomoci Ukrajině stojí stranou? Má smysl nyní jednat s Ruskem? A hrozí, že Putin na Ukrajině použije jaderné zbraně? Nejen o tom jsme hovořili s pobočníkem premiéra, bezpečnostním poradcem Tomášem Pojarem.

2022
 
Čas na posílení bezpečnostní spolupráce Polska a Česka – máme na čem stavět

Čas na posílení bezpečnostní spolupráce Polska a Česka – máme na čem stavět

Oblast bezpečnosti a obrany patří v každém státě do jádra suverenity a nezávislosti. Proto je každý stát velmi opatrný s kým a jak spolupracuje. Na koho je připraven se spolehnout ve věcech své obrany včetně průmyslového a technologického zázemí. Je to přirozené a velmoci se snaží být v bezpečnostní a obranné oblasti zcela nezávislé. Země jako Polsko a zcela jistě Česko potřebují hledat důležité a strategicky významné partnery a spojence. I proto, že řada zbraňových systémů a technologií je tak finančně i průmyslově náročná, že není v silách ani zemí jako Velká Británie či Německo postupovat samostatně.

Alexandr Vondra v DVTV

Alexandr Vondra v DVTV

Alexandr Vondra pro DVTV: Nové sankce jsou úspěch, cenou za naši podporu Ukrajiny ale nemůže být totální rozvrat Česka

2021
Cameron Munter k evropské návštěvě prezidenta Bidena

Cameron Munter k evropské návštěvě prezidenta Bidena

„Není pochyb o tom, že Joseph Biden je v Evropě vítán. Je oddaný atlantista, má otevřený a přátelský styl a většině evropských lídrů v širokých obrysech vyhovuje jeho liberální internacionalistický pohled na svět. A hlavně není Donald Trump, který zaskočil Evropany svým unilateralismem a nepřátelstvím.“

Naše politika k Rusku mezi Zemanem, Babišem a Evropou

Naše politika k Rusku mezi Zemanem, Babišem a Evropou

Žene nás Zeman na Východ? Neslouží u nás jako pátá kolona Moskvy a Pekingu? Poslední Zemanovo vystoupení, ve kterém se ke skandálnímu odhalení ve Vrběticích vyjádřil tak, že nahrál ruské propagandě, obavy jen posílilo.

Mají Spojené státy vyhledávat monstra?

Jak funguje diplomatický sbor Spojených států? Jakým výzvám čelí americká diplomacie? A jaká je budoucnost transatlantických vztahů? Nejen to se dozvíte v rozhovoru s bývalým vysokým diplomatem USA Cameronem Munterem, který se stal novou posilou týmu Transatlantického centra (PCTR) vysoké školy CEVRO Institut.

Jsme v prostředí hybridní války?

Jsme v prostředí hybridní války?

V posledních letech je často vidět experty zaměřené na bezpečnost a případně na krizové řízení, jak fundovaně vysvětlují nové trendy v bezpečnostních hrozbách a jak se tyto trendy projevují i v českém prostředí.

2020
2019
2018
Starší

404 - Nenalezeno

Nenašli jsme nic, co by odpovídalo vašemu hledání. Zkuste upřesnit hledání nebo využijte hlavní menu k navigaci na webu.