Tým PCTR

Alexandr Vondra foto

Alexandr Vondra

PŘEDSEDA RADY PCTR

alexandr.vondra@vsci.cz

Alexandr Vondra je je poslancem Evropského parlamentu za ODS a místopředsedou strany. Do roku 2019 působil jako ředitel Centra transatlantických vztahů, v současné době je předsedou jeho Rady. V roce 1989 byl mluvčím Charty 77 a jedním z autorů petice Několik vět. V listopadu 1989 se podílel na založení Občanského fóra. Působil jako zahraničně-politický poradce prezidenta Václava Havla (1990–1992). V pozici prvního náměstka ministra zahraničních věcí (1992–1997) vedl český tým, který rozděloval československou zahraniční službu, vedl vyjednávání o česko-německé deklaraci a zahajoval rozhovory o přistoupení ČR k NATO. Byl velvyslancem ve Spojených státech (1997–2001) a zmocněncem české vlády pro přípravu summitu NATO v Praze (2001–2002) . V roce 2003 z diplomacie vlastního rozhodnutí odešel. Poté působil v Praze jako odborný asistent The German Marshall Fund of the U.S. (2004), jednatel a konzultant mezinárodní firmy Dutko Worldwide (2004 – 2006), přednášel euro-americké vztahy na New York University (NYU) v Praze a působil ve funkci prezidenta České euroatlantické rady. Od září 2006 do ledna 2007 byl ministrem zahraničních věcí, od ledna 2007 do května 2009 byl místopředsedou vlády pro evropské záležitosti, od července 2010 do prosince 2012 ministrem obrany. Ve stejné době působil také jako místopředseda ODS. V letech 2006 až 2012 byl  za ODS senátorem za Litoměřicko, Roudnicko a Slánsko. Za činnost ve prospěch lidských práv, demokracie a mezinárodního porozumění obdržel četná zahraniční ocenění (americkou National Endowment for Democracy Medal, státní vyznamenání v Polsku a Lotyšsku, Záslužný kříž ministra obrany ČR a Záslužnou medaili generálního tajemníka NATO, Cenu za porozumění, toleranci a mír od Německé společnosti pro zahraniční vztahy).

Arm. gen. Ing. Jiří Šedivý (v.v.) foto

arm. gen. Jiří Šedivý (v.v.)

ČLEN RADY PCTR

jiri.sedivy@vsci.cz

Jiří Šedivý je bývalý náčelník Generálního štábu AČR, vedoucí Katedry bezpečnostních studií Vysoké školy CEVRO Institut, garant programu MPA – Bezpečnostní a krizový management, člen České euroatlantické rady. Jeho specializací je bezpečnost, krizové řízení, reforma ozbrojených sil ČR, ochrana kritické infrastruktury státu, energetická bezpečnost a další související oblasti. Vystudoval Vysokou školu pozemního vojska a postgraduální studium na VA Brno. Od roku 1975 do 1992 vykonával v armádě řadu velitelských funkcí v tankových útvarech. V letech 1993/94 studoval na Vysoké válečné škole Armády Spojených států amerických v Pensylvánii. Součástí studia byl specializovaný program boje proti terorismu. V roce 2006 sloužil jako velitel prvního kontingentu AČR v misi IFOR v Bosně a Hercegovině. Od roku 1996 do konce roku 2002 vykonával velitelské a štábní funkce ve vedení AČR, svoji vojenskou kariéru zakončil funkcí náčelníka Generálního štábu AČR (1998–2002). V roce 2003 založil konzultantskou firmu Generals, s.r.o., která se zabývá poradenstvím v oblasti bezpečnosti a řízení projektů. Od roku 2011 působí jako pedagog na Vysoké škole CEVRO Institut, od roku 2021 je členem Rady Centra transatlantických vztahů.

Tomáš Pojar foto

Tomáš Pojar, M.A.

ČLEN RADY PCTR

tomas.pojar@vsci.cz

Tomáš Pojar je náměstkem ministra pro evropské záležitosti a poradcem předsedy vlády. Vystudoval politologii na FSV UK v Praze a Counter-Terrorism and Homeland Security Studies na Interdisciplinary Center (IDC) v Izraeli. Působil jako výkonný ředitel obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni (1997–2005), náměstek ministra zahraničních věcí pro bilaterální vztahy (2005–2006),  1. náměstek ministra zahraničních věcí pro otázky Evropské unie, bezpečnostní politiky a bilaterálních vztahů s evropskými zeměmi (2006–2010) a v letech 2010–2014 jako český velvyslanec v Izraeli. Je nositelem Záslužného kříže ministra obrany ČR III. stupně, Pamětní medaile generála Rudolfa Medka, ocenění  World Economic Forum – Young Global Leader (2010), Ambassador of the Nation, ocenění udělené prezidentem Albánie. Je také viceprezidentem Česko-izraelské smíšené obchodní komory nebo členem České euroatlantické rady. Od roku 2021 působí jako člen Rady PCTR.

Kateřina Weissová foto

Kateřina Weissová

ŘEDITELKA

katerina.weissova@vsci.cz

Kateřina Weissová  absolvovala sociologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. V devadesátých letech pracovala jako novinářka, během pobytu v USA jako spolupracovnice MF DNES. V roce 1998 absolvovala stáž v The American Enterprise Institute, v rámci The New Atlantic Initiative se zde podílela na aktivitách, které podporovaly úsilí České republiky o vstup do NATO. V letech 2006–2009 pracovala na Ministerstvu zahraničních věcí jako poradkyně ministra. Byla členkou vyjednávacího týmu ČR k umístění americké protiraketové základny na našem území, podílela se na prezentačních a komunikačních projektech zejména v oblasti bezpečnosti, mj. pro PRT Lógar v Afghánistánu. V letech 2010–2013 působila jako vrchní ředitelka Sekce ministra na MZV ČR. Po odchodu z MZV pracovala pět let jako ředitelka APA. Dlouhodobě se zabývá výzkumy veřejného mínění zejména v oblasti domácí a zahraniční politiky, jako analytička a poradkyně ohledně strategie a komunikace se podílela na mnoha úspěšných volebních kampaních. V současnosti působí jako ředitelka Centra transatlantických vztahů na vysoké škole CEVRO Institut.

Cameron Munter foto

Cameron Munter

SENIOR FELLOW

Cameron Munter je americký diplomat, vysokoškolský pedagog a člen vedení mnoha korporátních i neziskových organizací.

Studoval na  Cornellově univerzitě, PhD z moderní historie obhájil na Univerzitě Johna Hopkinse, jako pedagog působil na UCLA nebo Kolumbijské universitě. Je členem Rady pro mezinárodní vztahy (The Council on Foreign Relations) a Americké diplomatické akademie, zastává funkce v mnoha korporátních i neziskových organizacích po celém světě.

V letech 2010–2012 byl americkým velvyslancem v Pákistánu, v letech 2007–2009 v Srbsku, jako diplomat působil dvakrát v Iráku (v Mosúlu a v Bagdádu). Během své třicetileté diplomatické kariéry byl také ředitelem pro střední Evropu v Radě pro otázky národní bezpečnosti (NSC) za prezidenta Clintona a  G.W. Bushe, jako kariérní diplomat sloužil i ve Varšavě, Praze a Bonnu.

Po ukončení diplomatické služby působil jako vysokoškolský učitel, v letech 2015–2019 byl prezidentem a CEO EastWest Institute v New Yorku, kde se věnoval  rozsáhlému diplomatickému působení mimo oficiální státní struktury. V současnosti žije v Praze a pracuje jako seniorní expert PCTR, je hostujícím profesorem University Karlovy a CEVRO Institutu.

Životopis Camerona Muntera (v angličtině)

 

Daniel Koštoval foto

Mgr. Daniel Koštoval

SENIOR FELLOW

Daniel Koštoval je bezpečnostním analytikem a konzultantem. Je spolupracovníkem a komentátorem zpravodajsko-analytického média INFO.CZ. Vystudoval politologii a mezinárodní vztahy na FSV UK. V období 1996–2013 působil na ministerstvu zahraničí mj. jako ředitel odboru bezpečnostní politiky či odboru států severní a východní Evropy a jako vrchní ředitel pro mimoevropské státy. V letech 1998-2002 působil na České misi při NATO, byl představitelem ČR v Politickém výboru NATO. V letech 2003–2006 působil na zastupitelském úřadě ČR v Moskvě a v letech 2009–2011 jako zástupce vedoucího úřadu ve Washingtonu. V dubnu 2013 byl jmenován 1. náměstkem ministra obrany, následně do konce roku 2018 působil jako náměstek ministra obrany pro strategie, zahraniční vztahy a plánování a posléze pro vyzbrojování a akvizice. Byl jmenován Předsedou Řídícího výboru Evropské obranné Agentury ve formátu národních ředitelů pro vyzbrojování pro období 2015–2018. V letech 2013–2018 byl členem Dozorčí rady LOM Praha s.p. Je nositelem Záslužného kříže ministra obrany ČR III. stupně, Zlaté medaile armády Polské republiky, Pamětní medaile ministra obrany Slovenské republiky I. stupně. Je členem České euroatlantické rady. Od února 2021 působí jako Senior Fellow Centra transatlantických vztahů.

Michael Žantovský

SENIOR FELLOW

Michael Žantovský is a Czech diplomat, writer, politician and a psychologist. He holds a Master’s degree summa cum laude in psychology from Charles University. From 1973 -1981 he worked as a researcher for the Psychiatric Research Institute in Prague.

In 1989 he co-founded and became the spokesman for the political movement Civic Forum . He went on to becomee the press secretary and political coordinator in the office of President Václav Havel.

In 1996 – 2002 he was a senator in the Czech Parliament and chairman of its Committee for Foreign Affairs, Defense, and Security. In this period, he was twice elected to lead the liberal-conservative party, Občanská demokratická aliance (ODS). He was the Ambassador of the Czech Republic in the United States (1992-1997), Israel (2003-2009) and the United Kingdom (2009-2015).

He is a prolific author, translator, journalist, and educator. He has taught American studies and Euro-American relations at Charles University, New York University of Prague, CEVRO and CERGE Institute. He recieved the Czech and Slovak Transatlantic Award and the Medal of Merit for Diplomacy from the Minister of Foreign Affairs. From 2015 to 2023, he served as the Executive Director of the Václav Havel Library. From 2012 to 2016, he was the President of the Aspen Institute Prague, and currently holds the honorary position of President of Aspen Institute Central Europe. He serves as a foreign policy advisor to President Petr Pavel.

 

 

 

 

Jaroslav Kuchyňa

Jaroslav Kuchyňa

SENIOR FELLOW

Bývalý diplomat a zpravodajský důstojník. Před rokem 1989 byl spolupracovníkem rozhlasových stanic Rádio Svobodná Evropa a Hlas Ameriky.

Aktuálně se soustřeďuje na problematiku střední Evropy a také na problematiku teroristických hrozeb z oblasti Blízkého východu.

Alexandr Vondra foto

Roman Joch

SENIOR FELLOW

Roman Joch je publicista a vysokoškolský pedagog. Vystudoval všeobecné lékařství na Karlově univerzitě v Praze. Je předsedou Občanského institutu.

V minulosti byl fellow na Krieble Institute, dále na Acton Institute; a Lincoln Fellow na Claremont Institute. V letech 2010-12 byl poradcem předsedy Vlády ČR pro lidská práva a zahraniční politiku, v letech 2020-23 ředitelem Institutu pro výzkum práce a rodiny v Bratislavě na Slovensku. Je vyučujícím na Vysoké škole ekonomické a na Vysoké škole CEVRO.

Je autorem několika knih a studií o politické filosofii a politice, přispěvatelem do českých i slovenských médií a členem redakční rady Aspen Review Central Europe. Mezi jeho knihami jsou „Vzpoura proti revoluci 20. století“ o americkém poválečném konzervatismu a „Ne, pane premiére!“ o zkušenosti poradce předsedy vlády. Je členem americké The Philadelphia Society a členem rady evropského Center for European Renewal.

Alexandr Vondra foto

Rachel Pojarová

PCTR OFFICE

rachel.pojarova@vsci.cz

Rachel Pojarová studovala na Walworth Barbour American International School v Even Yehuda v Izraeli. V současné době studuje magisterské studium Blízkovýchodních studií se zaměřením na arabistiku na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze společně s magistrem Bezpečnostních studií na Fakultě sociálních věd na stejné univerzitě.

Partneři, dárci, sponzoři a podporovatelé

PPF nadace logo
CSG logo